CV

Curriculum Vitae (flamenco)
Tove Djupsjöbacka (f. 1980)
flamencotanssija/-muusikko/-asiantuntija

OPINNOT
Vuodesta 1995 Flamenco-opintoja Suomessa ja Espanjassa (tanssi, laulu, cajón, rytmiikka, palmas)
Vuodesta 1999 Espanjalaisten opettajien tiiviskursseja, Tampereen Flamencoviikko
Vuodesta 1999 Espanjalaisten opettajien tiiviskursseja, Helsingin Flamencofestivaali
Opintomatkat Espanjaan 1998, 2001–2002, 2004 (2 kpl), 2005, 2008–2009, 2011–2013, 2015, mm.  Festival de Jerez; Escuela Flamenco Ados, Sevilla; Escuela Carmen de las Cuevas, Granada; Escuela Manuel Betanzos, Sevilla
2005 Nordic Flamenco Festival, Stockholm
2008 Flamenco; Cante, baile, toque y compás. Una introducción teórico-practica, Universidad de Granada (teoreettisia opintoja, 75 h)
2015– Flamencologian maisteriohjelma, Escola superior de música de Catalunya (online)

Sekä:
2006 Filosofian maisteri, Helsingin yliopisto, pääaine musiikkitiede. Pro gradu: ”Flamencon muotorakenne ja muusikoiden roolit. Kahden kappaleen analyysi.”
Vuodesta 1983 Laajat musiikkiopinnot m.m. Länsi-Helsingin musiikkiopisto, Brages musikskola, Musikinstitutet Kungsvägen, Martin Wegelius -institutet. Viulu, klassinen laulu, kuorolaulu, musiikinteoria, säveltapailu, afrikkalaiset ja latinalais-amerikkalaiset perkussiot, orkesterinjohto, saksofoni, nokkahuilu.
Vuodesta 1985 Tanssiopintoja m.m. Munkkiniemen balettikoulu, Helsingin Tanssiopisto, Yliopistoliikunta, Afroahjo. Baletti, jazztanssi, afro.
2011–2012 Kansanmusiikkiteoria, Sibelius-Akatemia (6 op)

TÄRKEIMMÄT OPETTAJAT
Tanssi: Katja Lindroos, Maija Lepistö, Rafaela Carrasco, Belén Maya, Ángel Rojas, Manuel Reyes, Andrés Peña, Andrés Marín, Manuel Liñán, Rocío Molina, Stella Arauzo, Eva Yerbabuena, Israel Galván, Rafael Campallo, Manuel Betanzos, Isabel Bayón, Ángel Atienza
Flamencolaulu: Miguel Poveda, Rafael Jiménez Falo, Enrique Soto
Palmas: David El Gamba
Cajón: Ángel Sánchez Cepillo, Manuel Soler
Flamencologia: Faustino Nuñez, Rolf Becker, Silvia Calado, Guillermo Castro, Gerhard Steingress

MUUTA
2015 Arte flamenco Helsinki -tapahtuman suunnittelu ja tuotanto yhdessä Erika Alajärven ja Joonas Wideniuksen kanssa
2012–2014 Helsingin Flamencofestivaalin taiteellinen johtoryhmä yhdessä Emilia Ahon ja Erika Alajärven kanssa
2005 Suomen koordinaattori, Nordic Flamenco Festival, Tukholma
2005–2008 Päätoimittaja, flamencolehti Letra
2003–2004 Toimitussihteeri, flamencolehti Letra
2001 Puheenjohtaja, Helsingin Flamencoyhdistys ry
2000 ja 2002–2003 Hallituksen jäsen, Helsingin Flamencoyhdistys ry
1999 Yo-tutkinto, Specialiseringslinjen vid Gymnasiet Svenska Normallyceum, Helsinki (musiikin erikoistumislinja)

Artikkeleita m.m. flamencosta ja suomalaisesta kansanmusiikista moniin lehtiin, esimerkiksi Hufvudstadsbladet, Kansanmusiikki, Finnish Music Quarterly, Rondo. Levynkansitekstit: Petri Kumela & Joonas Widenius: Fantasia Andaluza (Alba 2016).
Laaja kokemus musiikki- ja kulttuurialalta, m.m. Finnish Music Quarterly ja Pelimanni -lehtien toimitussihteeri, Kaustinen Folk Music Festivalin tiedottaja sekä Suomen Kansanmusiikkiliiton projektisihteeri.

TÄRKEITÄ ESIINTYMISIÄ

DÉCADAS – FLAMENCON VOIMAA! Tanssi Erika Alajärvi, Tove Djupsjöbacka, MArja Rautakorpi, musiikki Ulla Mäkilä, Toni Jokiniitty. 2016: Kulttuurikeskus Cruselli, Uusikaupunki; Kulttuurikeskus Poleeni, Pieksämäki; Kaukametsä (Kouta-sali), Kajaani; Teatteri Iltatähti, Kokkola; Sotku, Kuopio; Pakkahuone, Joensuu, Iisalmen kulttuurikeskus. 2017: Contakti-teatteri, Pori; Sibeliusmuseo, Turku.
CAJON-ILTA. Duo Tove Djupsjöbacka & Pauliina Kauppila. 2016: Kallion kirjasto.
FLAMENCOFREDAG. Tanssi Erika Alajärvi, Tove Djupsjöbacka, Pia Pohjakallio, Marja Rautakorpi, musiikki Marianne Holmboe, Toni Jokiniitty, Per Lenner, Ulla Mäkilä. 2016: Pygméteatern, Tukholma
DEAR F. Työryhmä Tove Djupsjöbacka, Toni Jokiniitty, Anu Silvennoinen, Tanja Tuurala, Anette Åkerlund. 2016: Taideyliopiston Teatterikoulu, Helsinki; Liikelaituri, Tampere.
FLAMENCO NORDICO. Tanssi Emilia Aho, Tove Djupsjöbacka, Katja Lundén, musiikki Emil Pernblad, Pepita Rohde. 2015: Fiesta Flamenca, Helsinki.
ARTE FLAMENCO HELSINKI – flamencoklubi 2015. Koreografia ja tanssi Erika Alajärvi ja Tove Djupsjöbacka. Lavaklubi, Helsinki.
GAIA (palmas), koreografia Erika Alajärvi, musiikki Joonas Widenius. 2015: Sellosali, Espoo
PRO PEÑA -GAALA Siguiriyas, koreografia ja tanssi Tove Djupsjöbacka. 2015: Savoyteatteri, Helsinki
KUURAN KOSKETUS (palmas), koreografia ja tanssi Riina Korhonen ja Marja Rautakorpi, musiikki Juho Koskimies. 2011: Kanneltalo, Helsinki; Liikettä-festivaali, Hällä-näyttämö, Tampere
JUHO KOSKIMIES TRIO (palmas, cajón, tanssi) 2011: Tampereen Flamencoviikko. 2012: Helsingin flamencofestivaali, yksityistilaisuuksia.
PIPA-MENCO (palmas, tanssi), yhteistyö muusikko Chung Yufengin kanssa (soittimenaan pipa-luuttu). 2011: National Cheng-Chi University, Taipei (Taiwan)
ALMAS FLAMENCAS – POHJOISMAISEN FLAMENCON ILTA (tanssi, palmas, cajón), koreografia ja tanssi Emilia Aho, Tove Djupsjöbacka ja Katja Lundén, musiikki Pepita Rohde ja Poul Jacek Knudsen. 2009: Studio Krunikka, Helsinki. 2010: KokoTeatteri, Helsinki. 2013: Lygten station, Kööpenhamina (Tanska)
ANETTE ÅKERLUND & CO (tanssi, palmas, cajón). 2007: Mustalaismusiikin festivaali, Grand, Porvoo. 2008: Mustalaismusiikin festivaali, Gloria, Helsinki. 2009: Etnosoi!, Juttutupa, Helsinki. 2010: Eskilstuna världsfestival (Ruotsi). 2013: Helsingin juhlaviikot, Juhlaviikkoklubi; Loolo dzii – Mustalaisnaisten maailmankongressi, Savoyteatteri, Helsinki
KROMOSOMI 47 FLAMENCO! (tanssi), koreografia Katja Lundén ja Anja Loikala, ohjaus Kari Heiskanen, musiikki Pedro Llamas ja Kati Vyyryläinen. 2007: Helsingin Flamencofestivaali, Savoyteatteri; Tampereen Flamencoviikko,Tampereen Teatteri.
JÄÄHYVÄISIÄ (cajón, viulu, palmas), koreografia Anne Riikola ja Milla Härmä. 2007: Kanneltalo, Helsinki. 2008: Kanneltalo, Helsinki.
CONTRASTES (cajón, viulu, palmas), koreografia Marianna Verdecia. 2006: Grand, Porvoo. 2007: Grand, Porvoo; Savoyteatteri, Helsinki.
RAIGAMBRE / LA BÚSQUEDA (cajón, palmas), tanssi: Aylin Bayaz ja Maura Martin, muusikot Taija Tyrväinen ja Juho Koskimies. 2006: Tampereen Flamencoviikko. 2007: Art goes Kapakka, Helsinki.
ALMIRA (tanssi), musiikki G.F. Händel, ohjaus ja koreografia Anna Haaranen, musiikin johto Andrew Lawrence-King. 2006: Helsingin ammattikorkeakoulu Stadia
GANIVET, KIRJEITÄ SATUMAASTA (tanssi, koreografia), taiteellinen johto Ramón Maronier. 2006: Helsingin Flamencofestivaali, Savoyteatteri.
AALTOTILA (tanssi, koreografia), koreografia (kolmelle tanssijalle) Tove Djupsjöbacka. 2005: Helsingin Flamencofestivaali, Gloria.
CAMARONEO (tanssi, koreografia), koreografia (kolmelle tanssijalle) Tove Djupsjöbacka ja Maija Lepistö. 2004: Tampereen Varjoflamencoviikko, Telakka; Helsinki Taiteiden yö.
AQUELARRE FLAMENCO (tanssi), koreografia Maija Lepistö. 2003: Kanneltalo, Helsinki; Sampola, Tampere
LA KALEVALA (tanssi, koreografia), koreografia (kymmenelle tanssijalle) Tove Djupsjöbacka ja Kaari Martin, musiikki Rauli Rantanen. 2003: Helsingin Flamencofestivaali, Savoyteatteri; Tamperetalo, Åbo Svenska Teater; Tampereen Flamencoviikko, Tamperetalo; Kulturfestivalen Katrina, Maarianhamina; Porin Teatteri, Sigynsali, Turku.
FLAMENCO NORDICO (tanssi, koreografia), koreografia ja tanssi Tove Djupsjöbacka ja Kaari Martin, musiikki Thierry Boisdon, Pepita Rohde, Gustavo Rey, Emil Pernblad, Robban Svärd. 2002: Sampola, Tampere. 2003: Eteläpohjalaiset Spelit, Lapua.
BERNARDA ALBAN TALO (tanssi), koreografia Katja Lundén ja Kaari Martin. 2001: Kanneltalo, Helsinki; Sampola, Tampere. 2002: Hurjaruuth, Helsinki; Hällä, Tampere; Nuku-keskus, Oulu; Södertälje teater (Ruotsi).
ZAKATÍN LIVE (tanssi, koreografia, palmas, viulu). Juha Leino, Tommi Virtanen, Aram Aflatuni, Anne Riikola, Maija Lepistö. 2001: Tampereen Flamencoviikko
KOHTI KUVAJAISTA (cajón, palmas), koreografia ja tanssi Kati Vyyryläinen ja Marjo Ikonen. 2001: Stadia
UUSIEN KOREOGRAFIEN ILTA (tanssi, koreografia). 2000: Helsingin Flamencofestivaali, Kulttuurikulma.
AL AIRE (tanssi), koreografia Katja Lindroos. 1999: Kulttuurikulma.

OPETUSTYÖ JA LUENNOT
Tmi Tove Djupsjöbacka vuodesta 2010
Taideyliopiston Sibelius-Akatemia, tuntiopettaja 2015, luento 2007, assistenttina 2012 ja 2015
Etnosoi-festivaali 2015
Flamenco Ártico (Rovaniemi) 2014
Kanneltalo / Ennen esitystä vuodesta 2013
Kuopion flamencoyhdistys 2011–2012
National Cheng-chi University, Taipei 2011
Jyväskylän flamencoyhdistys 2010– 2011
Tampereen yliopisto 2010
Palo nuevo (Oulu) 2009
Tmi Maija Lepistö 2009–2011
Tampereen Flamencoyhdistys 2008, 2011
Åbo Akademi 2007–2012
Helsingin yliopisto vuodesta 2007
Savonlinnan kesäyliopisto 2005
Blue Flamenco 2002

APURAHAT
2016 Suomen tietokirjailijat ry, kirjaprojekti
2014 Svenska Kulturfonden, Alma flamenca -työryhmä
2013 Kulturkontakt Nord, Alma flamenca -työryhmä
2012 Suomen Arvostelijain liitto, matka-avustus
2011 Svenska Kulturfonden, matka-avustus
2010 Grönqvistska fonden
2005 Kulturfonden för Sverige och Finland, oleskeluapuraha

Vastaa